„W razie wątpliwości bądź sobą…” – od bloga do książki

25 paź 2021Bez kategorii

Wydana w czerwcu 2021 r. książka „W razie wątpliwości bądź sobą. Z pamiętnika początkującej business woman” to zestaw barwnych dykteryjek z życia matki, żony i jednocześnie kobiety prowadzącej własną firmę. 

Jak powstała książka?

– Jej wydanie początkowo w ogóle nie było brane pod uwagę. Poszczególne opowiastki stanowiły fragmenty większego cyklu publikowanego raz w tygodniu na fanpage’u w mediach społecznościowych oraz w formie bloga pod marką TimeNavi.pl – wyjaśnia Iwona Święch-Olender, autorka książki. – Z każdym odcinkiem jednak liczba wiernych czytelników rosła. Po kilkunastu tygodniach od publikacji pierwszego tekstu otrzymałam sugestię, że być może warto byłoby uchronić dotychczasowe publikacje przed zagubieniem w internetowych czeluściach, a przede wszystkim dać szansę na ich lekturę tym, którzy pozostają zwolennikami tradycyjnych form wydawniczych. Zresztą sama również lubię trzymać książkę w ręku, poczuć zapach farby drukarskiej, móc wertować kartki… Rozumiałam tę potrzebę. Postanowiłam wydać pamiętnik drukiem – wyjaśnia.

Blog miał być sposobem na zbudowanie wokół marki TimeNavi zaangażowanej społeczności, co zresztą się udało. Jednak zupełnie niespodziewanie istotną wartością dodaną obranej strategii marketingowej okazała się książka. – Wersja drukowana została poprawiona i poszerzona o nowe teksty, nigdy wcześniej nie publikowane – dodaje autorka.

Obok treści znanych i cytowanych przez sympatyków perypetii business woman („Umrę gruba, już postanowione”, „Blond to stan umysłu”, „Nie posprzątam!” i in.), pojawiły się także inne opowiastki z różnych sfer życia, również z okresu lockdownu i zdalnego nauczania w szkołach, co stanowi swoistą fotografię emocji i przeżyć kobiety aktywnej zawodowo w ramach home office, wchodzącej równolegle w rolę pedagoga i opiekunki do dzieci, ogarniającej niezwykle dynamiczne w tym czasie życie domowe.

A wszystko oczywiście z dużym przymrużeniem oka.

„Twoje teksty są jak terapia. Działają lepiej niż antydepresanty” – takie komentarze pojawiały się pod tekstami na blogu i w mediach społecznościowych. Dystans i poczucie humoru to jednak nie jedyne walory tej książki.

Co jeszcze?

Tego nie da się opowiedzieć. Tę książkę trzeba przeczytać.

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Książka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się latem 2012 r. Była to bodajże pierwsza pozycja tak szeroko opisują­ca ubecką prowokację, w trakcie której zamordowano około stu party­zantów Narodowych Sił Zbrojnych walczących na Baraniej Górze....

czytaj dalej
Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Przewodnik wspinaczkowy po Skałach Lądeckich obejmuje Trojaka, Stołowe Skały i Lutynię. „Skałki Lądeckie. Lądek – Lutynia. Przewodnik wspinaczkowy” zawiera również rys historyczny dotyczący powstawania dróg w tym rejonie. Pierwsza część przewodnika poświęcona jest...

czytaj dalej
Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

Jest to drugi - po Skałkach Lądeckich – przewodnik wspinaczkowy po wschodniej części Ziemi Kłodzkiej opracowany przez Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Po udanej pierwszej części, autorzy nie mieli wyjścia i już po roku zrobili kontynuację. Tym razem Dariusz...

czytaj dalej