Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

2 cze 2020Nowości

Jest to drugi – po Skałkach Lądeckich – przewodnik wspinaczkowy po wschodniej części Ziemi Kłodzkiej opracowany przez Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Po udanej pierwszej części, autorzy nie mieli wyjścia i już po roku zrobili kontynuację.

Tym razem Dariusz Kaptur i Arkadiusz Tabisz przybliżyli miłośnikom wspinania nieopisane wcześniej rejony: Trzy Siostry, Pasterskie Skały, Trzy Kopki, Szklary, Skały pod Igliczną, rejony Międzygórza, Nowej Wsi i Goworowa, w których to mieszczą się zarówno drogi sportowe, TRADowe, jak i drytoolowe.
– Pracując nad częścią wspinaczkową uświadomiliśmy, że oprócz dokumentowania potencjału wspinaczkowego przewodnik pokazuje potencjał eksploracyjny i z pewnością będzie przydatnym dla chcących zrobić coś nowego – tłumaczą autorzy „Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Przewodnik wspinaczkowy”.

Przewodnik został doceniony w trakcie Festiwalu Literatury Górskiej i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Książka górska roku 2019”.
Dariusz Kaptur zajął się rysowaniem schematów, opisem rejonów i dróg, a Arek Tabisz fotografował skały i weryfikował całość materiału, zbierał informacje i przeprowadzał wywiady. Autorzy zgromadzili obszerniejszy materiał niż w przypadku pierwszego przewodnika. Opis całości tym razem zabrał im ponad 250 stron.
W przewodniku opisano m.in. najtrudniejsze drogi sportowe rejonu (poprowadzone przez Michała Kajcę, Mateusza Mikosika i Arka Tabisza) to m.in. „Perła Śnieżnika” i „Pudełko zwane wyobraźnią” za VI.4+/5.
Są również informacje o atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i bogatej ofercie gastronomicznej regionu.
Całość uzupełniają teksty Marka Freusa, Grzegorza Płoski, Artura „Gumy” Pierzchniaka, Krzysztofa Kurendy, Dariusza Melaniuka oraz wywiad ze Stanisławem Handlem, a także „Dziady Sudeckie. Dramat w jednym akcie” Zbigniewa Piotrowicza.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników wspinania!

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Książka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się latem 2012 r. Była to bodajże pierwsza pozycja tak szeroko opisują­ca ubecką prowokację, w trakcie której zamordowano około stu party­zantów Narodowych Sił Zbrojnych walczących na Baraniej Górze....

czytaj dalej
101 sposobów na bycie szczęśliwym

101 sposobów na bycie szczęśliwym

Rodzimy się szczęśliwi, ale gdy dorastamy to pobieramy ze świata lęki, niepokoje, oczekiwania… Szukając szczęścia stajemy się nieszczęśliwi. Powinniśmy uczyć się od najmłodszych. „101 rzeczy, których dorośli mogą się nauczyć od dzieci” – taki tytuł będzie nosić...

czytaj dalej
Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Przewodnik wspinaczkowy po Skałach Lądeckich obejmuje Trojaka, Stołowe Skały i Lutynię. „Skałki Lądeckie. Lądek – Lutynia. Przewodnik wspinaczkowy” zawiera również rys historyczny dotyczący powstawania dróg w tym rejonie. Pierwsza część przewodnika poświęcona jest...

czytaj dalej