Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

2 czerwiec 2020Nowości

Jest to drugi – po Skałkach Lądeckich – przewodnik wspinaczkowy po wschodniej części Ziemi Kłodzkiej opracowany przez Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Po udanej pierwszej części, autorzy nie mieli wyjścia i już po roku zrobili kontynuację.

Tym razem Dariusz Kaptur i Arkadiusz Tabisz przybliżyli miłośnikom wspinania nieopisane wcześniej rejony: Trzy Siostry, Pasterskie Skały, Trzy Kopki, Szklary, Skały pod Igliczną, rejony Międzygórza, Nowej Wsi i Goworowa, w których to mieszczą się zarówno drogi sportowe, TRADowe, jak i drytoolowe.
– Pracując nad częścią wspinaczkową uświadomiliśmy, że oprócz dokumentowania potencjału wspinaczkowego przewodnik pokazuje potencjał eksploracyjny i z pewnością będzie przydatnym dla chcących zrobić coś nowego – tłumaczą autorzy „Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Przewodnik wspinaczkowy”.

Przewodnik został doceniony w trakcie Festiwalu Literatury Górskiej i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Książka górska roku 2019”.
Dariusz Kaptur zajął się rysowaniem schematów, opisem rejonów i dróg, a Arek Tabisz fotografował skały i weryfikował całość materiału, zbierał informacje i przeprowadzał wywiady. Autorzy zgromadzili obszerniejszy materiał niż w przypadku pierwszego przewodnika. Opis całości tym razem zabrał im ponad 250 stron.
W przewodniku opisano m.in. najtrudniejsze drogi sportowe rejonu (poprowadzone przez Michała Kajcę, Mateusza Mikosika i Arka Tabisza) to m.in. „Perła Śnieżnika” i „Pudełko zwane wyobraźnią” za VI.4+/5.
Są również informacje o atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i bogatej ofercie gastronomicznej regionu.
Całość uzupełniają teksty Marka Freusa, Grzegorza Płoski, Artura „Gumy” Pierzchniaka, Krzysztofa Kurendy, Dariusza Melaniuka oraz wywiad ze Stanisławem Handlem, a także „Dziady Sudeckie. Dramat w jednym akcie” Zbigniewa Piotrowicza.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników wspinania!

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

Książka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się latem 2012 r. Była to bodajże pierwsza pozycja tak szeroko opisują­ca ubecką prowokację, w trakcie której zamordowano około stu party­zantów Narodowych Sił Zbrojnych walczących na Baraniej Górze....

czytaj dalej
Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Przewodnik wspinaczkowy po Skałach Lądeckich obejmuje Trojaka, Stołowe Skały i Lutynię. „Skałki Lądeckie. Lądek – Lutynia. Przewodnik wspinaczkowy” zawiera również rys historyczny dotyczący powstawania dróg w tym rejonie. Pierwsza część przewodnika poświęcona jest...

czytaj dalej