Operacja Lawina. Do ostatniego guzika

Książka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się 2012 r. i była próbą rekonstrukcji zdarzeń, które wydarzyły się we wrześniu 1946 r. To wtedy ok. 100 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych ze Śląska Cieszyńskiego, z okolic Baraniej Góry, przyjechało na Opolszczyznę, gdzie mieli nocować w trakcie swojej drogi na Zachód. Zostali jednak w okrutny sposób pozbawieni życia. Cała akcja okazała się prowokacją Urzędu Bezpieczeństwa.

„Operacja Lawina. Do ostatniego guzika”

Dzisiaj o tamtej zbrodni wiemy już znacznie więcej niż 10 lat temu. Dlatego konieczne było zaktualizowanie opisanej wyżej pozycji. To wznowienie nosi tytuł „Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” i ukazuje się jako e-book. Opisano w nim odkrycia dokonane w ciągu ostatnich pięciu lat. Tj. ujawnienie miejsca śmierci i pochówku partyzantów na poniemieckim lotnisku w Starym Grodkowie oraz w nieistniejącym już majątku Scharfenberg. Godnym uwagi jest fakt, że część odnalezionych partyzantów udało się zidentyfikować.

Bez wątpienia „Operacja Lawina” jest historią ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 r., dla uczczenia zakazanego przez władzę święta. Książka, którą wysoko ocenili historycy, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Pokazuje także ludzi, którzy z wielką determinacją i zaangażowaniem prowadzą poszukiwania w terenie, nie zważając na trudne warunki. Bezsprzecznie to m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz poszukiwacze ze Stowarzyszenia Kryptonim T-IV.

Maciej T. Nowak przez wiele lat pracował w mediach, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Trybunie Opolskiej” czy Radiu Opole. Pasjonuje go historia najnowsza, zajmował się tematyką prawną i kryminalną. Jest autorem filmu dokumentalnego „Ziemia przemówiła”.

Informacje dodatkowe

Waga 0,4 kg
Wersja

papierowa, e-book