Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB.

Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB - jest to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które wydarzyły się we wrześniu 1946 r. To wtedy ok. 100 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, przyjechało na Opolszczyźnie, gdzie mieli mieć pierwszy przystanek w drodze na Zachód – i gdzie ich bestialsko zamordowano. Cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, ps. „Bartek”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 r., dla uczczenia zakazanego przez władzę święta.

Książka "Operacja Lawina", którą wysoko ocenili historycy, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało „umacnianie władzy ludowej”, czasy, gdy prawda była niebezpieczna. Mówi o „Śląskim Katyniu”, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, jednym z trzech miejsc dokonania zbrodni. Cynizm funkcjonariuszy UB i NKWD, którzy starannie zacierali ślady dokonanych czynów, przerasta wszelkie wyobrażenia. Dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia „Żołnierzy Wyklętych”.
Książkę wydano w 2012 r. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii efektów poszukiwań mogił partyzantów. W związku z tym historia wymaga to szerszego opisania, które będzie można przeczytać w zaktualizowanym drugim wydaniu.

Maciej T. Nowak jest absolwentem politologii Uniwersytetu Opolskiego. Przez wiele lat pracował w mediach, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Trybunie Opolskiej” czy Radiu Opole. Pasjonuje go historia najnowsza, zajmował się tematyką prawną i kryminalną. Autor filmu dokumentalnego „Ziemia przemówiła”.

"Operacja Lawina" jest także dostępna jako audiobook.

Informacje dodatkowe

Autor:

Maciej T. Nowak

Wydawnictwo:

wersja papierowa oraz audiobook: Wydawnictwo Nowik, wersja e-book: Wydawnictwo IGI MEDIA

ISBN:

9788362687237

Rok wydania:

papierowa i audiobook – 2011 r.
e-book – 2020 r.

Format:

papierowa – A5
e-book – EPUB, MOBI, PDF
audiobook: Mp3

Oprawa:

miękka

Liczba stron:

176

Stan produktu:

Nowy

Inne informacje;

Czas trwania audiobooka: 6 godz. 28 min.
Czyta: Wojciech Najda