Operacja „Lawina”. Co dzisiaj o niej wiemy?

18 mar 2021Nowości

Książka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się latem 2012 r. Była to bodajże pierwsza pozycja tak szeroko opisują­ca ubecką prowokację, w trakcie której zamordowano około stu party­zantów Narodowych Sił Zbrojnych walczących na Baraniej Górze. Jakże niewiele niegdyś wiedzieliśmy o największej akcji Urzędu Bezpieczeństwa wymierzonej w podziemie niepodległościowe.

Przełom w sprawie zbrodni UB

Z kart książki, spomiędzy kolejnych wierszy czuć było wówczas nutę pesymizmu przemawiającą za tym, że nie uda się odnaleźć masowych mogił, w których fachowcy od uśmiercania i maskowania śladów pochowali szczątki partyzantów kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”. Zdawało się, że już nigdy ich nie znajdziemy.

Stało się inaczej. Kolejne lata przyniosły przełom. Wielkie odkrycia. Dzisiaj o sprawie wiemy znacznie więcej, choć jeszcze nie wszystko. Od tamtego czasu ukazało się wiele pozycji książkowych i artykułów. Powstał film dokumentalny, wyreżyserowany wspólnie przez Macieja Nowaka Mar­cina Pawełczaka, a wyprodukowany przez TVP Opole – „Ziemia przemówiła”, który oprócz historii „Bartka” poka­zywał odkrycie dokonane w Starym Grodkowie.

Historia wraca co kilka lat

Niniejsza aktualizacja „Operacji Lawina” nie jest wynikiem swoistej mody na Żołnierzy Wyklętych. Z tematem mordu w Barucie autor zetknął się, kiedy określenie „Żołnierze Wyklęci” jeszcze nie funkcjonowało w de­bacie publicznej. To temat, który jest z nim od czasu studiów, kiedy po raz pierwszy przeczytał reportaż „Stygmat” Macieja Siembiedy. Tam nie było jeszcze nic o „Bartku”, NSZ czy Wyklętych. Nie było wiadomo, kto kogo zabił, ale przy czytaniu ciarki biegały po plecach. Dlatego ta historia jest koło autora cały czas. Wraca co kilka lat. Ok. 2008 r. powstał pomysł na pierwszą książkę o operacji „Lawina” . W 2012 r. książka się ukazała. Cztery lata później premierę miał wspomniany film dokumentalny. W 2021 r. wydawana jest aktualizacja – jako e-book. I to pewnie nie jest koniec… Istotnie pierwsza „Operacja Lawina” jest znana wśród tych, którzy szukają śladów historii. A niektórych poszukiwaczy prawdopodobnie nawet zainspirowała do działania.

Pytania wciąż bez odpowiedzi

„Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” jest uzupełnieniem faktów, które nastąpiły po 2012 r. W związku z tym autor starał się usunąć luki i nieścisłości, które wkradły się do pierwszego wydania. Niewątpliwie dzisiaj wiemy już znacznie wię­cej, chociażby w kwestii liczby ofiar. To nie 158 czy 167, ale faktyczna licz­ba zamordowanych to ok. 100 osób (między 96 a 105). Z pewnością są to dane oparte już nie tylko na zeznaniach, ale także na liczbie szczątków odnalezionych w dwóch masowych mogiłach. Maciej Nowak dopisał  także epilog, w którym opisał to co wydarzyło się w ostatnich pięciu latach. Nie wyklucza, że w przyszłości całą książkę napisze jeszcze raz, na nowo, wzbogacając ją o nowe wątki. Ale jeszcze nie teraz… Idea tli się gdzieś w głowie.

Dlaczego jeszcze nie teraz? Bo w tej historii jest jeszcze kilka pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Pojawiają się też nowe pytania. Jakie? O tym możecie przeczytać na końcu niniejszego e-booka. Prawdopodobnie wkrótce możemy poznać komplet odpowiedzi na te pytania…

101 sposobów na bycie szczęśliwym

101 sposobów na bycie szczęśliwym

Rodzimy się szczęśliwi, ale gdy dorastamy to pobieramy ze świata lęki, niepokoje, oczekiwania… Szukając szczęścia stajemy się nieszczęśliwi. Powinniśmy uczyć się od najmłodszych. „101 rzeczy, których dorośli mogą się nauczyć od dzieci” – taki tytuł będzie nosić...

czytaj dalej
Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Jak się wspinać, to tylko z przewodnikiem

Przewodnik wspinaczkowy po Skałach Lądeckich obejmuje Trojaka, Stołowe Skały i Lutynię. „Skałki Lądeckie. Lądek – Lutynia. Przewodnik wspinaczkowy” zawiera również rys historyczny dotyczący powstawania dróg w tym rejonie. Pierwsza część przewodnika poświęcona jest...

czytaj dalej
Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

Przewodnik z ważnym wyróżnieniem

Jest to drugi - po Skałkach Lądeckich – przewodnik wspinaczkowy po wschodniej części Ziemi Kłodzkiej opracowany przez Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Po udanej pierwszej części, autorzy nie mieli wyjścia i już po roku zrobili kontynuację. Tym razem Dariusz...

czytaj dalej